..
    23 Nisan 2024 Salı
Aydoğan Köyü - İmranlı - Sivas

Türbe - Yatırlar

Aydoğan Köyü - İmranlı - Sivas

ÇAMLIK BABA (Ağlayan Çamlar):


Köyün güneyinde Oyuğun Başı ile Zınzılıt köyü yönünde yüksek bir tepenin üzerindedir. Adak yeri olup tepede Çamlık Baba'nın toplama taşlardan ibaret sembolik bir mezarı bulunmaktadır. Burası Hıdır Ellez törenlerinde ziyaret edilir. Yağmur duası ve Kâbeye Karşı Gitme törenleri de bu tepede yapılır. Genç kızlar, delikanlılar ve taze gelinler de Çamlık Baba'yı ziyaret ederek dilek dilerler. Çamlık Baba tepesinde yakın zamana kadar ulu çam ağaçları varmış ve bu ağaçlar da kutsal biliniyormuş. Örenikliler’in kendi aralarındaki anlamsız bir tartışma sonucu çamlar bir gecede kesilmiş. O gece çamlıkta ışıklar görülmüş ve çığlık sesleri duyulmuş. Bugün, zaman zaman Çamlık Baba’ya çıkan Aydoğan’lılar, dedelerinin aralarında çıkan gereksiz bir tartışma sonucunda buradaki ulu çamları kesmiş olmalarına üzüntü duymaktadırlar.

 

AĞCA BABA:

Burası da adak yeridir. Söylenceye göre, Ağca Baba'nın mezarı Aşık İbrahim’in (Kul Himmet Üstadım) samanlığı içindeymiş. Evi genişletmek isteyince mezarı kaldırmışlar. Buna rağmen ev kutsallığını yitirmemiş. Yine bir söylenceye göre samanlığı alan kimse burasını yıkıp ahır yapmak ister. Rüyasında Ağca Baba'yı görür. Ağca Baba, ev sahibine samanlığı yıkmamasını söyler. Ev sahibi de köyün büyüklerine sorar. Onlar da samanlığı yıkmamasını söylerler. Bu yer bugün Kambergil’in samanlığı olarak durmaktadır.

 

ÇENGELLİ DAĞI:

Yörenin en yüksek dağı olup 2596m yüksekliktedir. Dağın zirvesinde ve Çimen köyü yönünde Nuh'un gemisine ait bir çukur vardır. Bu çukura Mart ve Nisan aylarında su birikir, göl olur. Efsaneye göre Nuh'un Gemisi Agrı'dan sonra Çengelli dağına konmuştur. Geminin çengeli bu dağda kalmıştır. Bu yüzden de dağın adı Çengelli olmuştur. Zirveye yakın yerde ayrıca koyunların kesilip yüzülmesi için kayalara çengeller çakılmıştır.

 

Sayfamızı Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0 )
  • ...

Yorum Ekleyin

.