Özgeçmişler

 

Metin Kutusu:       Nazif ARSLAN

     Köyümüz Aşurgil sülalesindendir. Bu sülalede Yusuf Çavuş’un eşi Meryem, oğlu ise Mahmut’tur. Nazif Arslan, 1874 doğumlu  Mahmut ve 1882 doğumlu hanımı Sultan’ın (Kara Sultan) altı çocuğundan biridir. Babası Mahmut askerde iken Arabistan’da bulunduğu için dönüşünde ‘hacı’ lakabını almıştır.  (Hacı Mahmut)

     1923’de Örenik’te dünyaya gelen Nasuh Nazif Arslan, ilkokulu Örenik'te, ortaokulu da Divriği'de okuduktan sonra İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Erciş, Ulubey ve Kastamonu Hâkimliklerinin ardından serbest Avukatlık ve 1965-1969 ile 1973-1977 yılları arasında olmak üzere iki dönem CHP Sivas  milletvekilliği yaptı. Emekli olduktan sonra Ankara’ya yerleşti ve  2000 yılında vefat etti. Derneğimize katkıları nedeniyle Onursal Üyelerimiz arasında bulunan Nazif Arslan'ı rahmetle anıyoruz.

    Fransızca öğretmeni Feriha ile evlenen Nazif Arslan’ın çocukları Ali ile Tuğba’dır. Tuğba ABD’de yaşamaktadır. Ali ise Ağıldereli Alev ile evli olup Emrah ve Elif isimli iki çocukları vardır.

                                                   **************************************************************************************************************

 

 

İSMAİL ERDOĞAN (Muhtar İsmail)

    ismail_erdogan.jpgKanbergil sülalesinden Ahmet ve Mercan Erdoğan’ın oğulları olan İsmail Erdoğan, 1928 yılında (Örenik) Aydoğan köyünde dünyaya geldi. 1948 yılında Çinçangil sülalesinden (Kul Himmet Ustadım torunlarından)Bayram ve Mercan Erdem’in kızları olan Sultan Erdem ile evlendi. Bu evlilikten 5 çocuğu bulunan İsmail Erdoğan 1963 yılında muhtar seçildi. Bu görevini 1974 yılına kadar sürdürdü. (11 yıl)

      Bu süre içerisinde 1971 yılında un değirmeni yapıldı ve 1972 yılında da köye yol geldi. Muhtar İsmail Erdoğan o yıllardaki zor koşullarda hizmet ederek köye büyük emeği geçti. Rıza Özcan’ın üç yıl süren muhtarlığından sonra 1977 yılında tekrar muhtar seçilerek 1996 yılına kadar bu görevine devam etti. (19 yıl)

      Böylece toplam 30 yıl muhtarlık yapmış olan İsmail Erdoğan 2. muhtarlık döneminde de önemli icraatlara imza attı. Köye Elektrik ve telefon hattının çekilmesi, oğlu İbrahim Erdoğan’ın yapımını üslendiği, içme suyunun kapalı şebeke olarak evlere alınması, bahçe sulamasında kullanılan ve Çengelli Dağı’ndan gelen suyun havuza alınması gibi çok önemli işler bu dönemde gerçekleşti.

      Misafirperverliği ile de anılan İsmail Erdoğan 1990 yılında Kurulan derneğimize hemen üye oldu ve köyde ikamet eden dostlarımızın da derneğimize üye olmalarına öncülük etti. Bu arada derneğimiz aracının Köy-İmranlı hattında çalışması işine de katkı sağladı.

      Aydoğan’da 11 Ağustos 2000 tarihinde Parkinson hastalığından 72 yaşında vefat eden İsmail Erdoğan, Çamlık Altı’ndaki kendi tarlasına defnedildi. Hayatı boyunca Köyümüze verdiği önemli hizmetler ve Derneğimize katkıları nedeniyle Onursal Üyelerimiz arasında müstesna bir yere sahip olan Muhtar İsmail’i daima rahmet ve minnetle anıyoruz.

                                                **************************************************************************************************************